Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Historical Reenactment Group

ИндексИндекс  КалендарКалендар  СъбитияСъбития  ГалерияГалерия  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Филми на антична тематика

Go down 
АвторСъобщение
last roman
DVX
DVX

Брой мнения : 146
Местожителство : Serdica

ПисанеЗаглавие: Филми на антична тематика   Съб Фев 17, 2018 10:46 am

Нека всеки каже какво му е на сърцето и доколко филмовото изкуство на антична тематика му е повлияло.
Вчера гледах този нашумял напоследък филм 'Поликарп'. Като цяло си е правен от християни за християни, и тяхната представа за римското общество като заблудени невежи, почитащи много несъществуващи богове, че дори и въздигнали в бог цезаря.
Действието се развива през 150 г. в Смирна /Измир/, където малка християнска общост живее в хармония, даже откупува роби и ги освобождава.
Лошият прокуратор на провинция Азия, обаче е решил да докаже верността си към императора, като го провъзгласи за Бог и накара жителите на провинцията да му принасят жертва в знак на вярност. Християните разбира се отказват и се почват гоненията срещу тях.
Това е една доста спекулативна интерпретация, дали умишлена, или поради невежество. Антонин Пий, един от най-добрите римски императори не е обожествен под никаква форма приживе, това се прави след смъртта му /нещо като канонизацията при светците/ в знак на признание за управлението му. Разбира се съществува императорския култ /с обожествените предшественици на Антонин/, който изисква молитва за здравето на императора и жертвоприношения. Християните отказват да поднесат жертвата по общоприетия начин и затова, с право биват гонени като изменници. Авторите можеха да се съобразят с този простичък факт, а не да сгъстяват краските. Който се интересува от официалната римска позиция, спрямо християните, може да прочете писмата на Плиний Млади до Траян.
Самото действие се развива на моменти мудно, но пък идеята е да се покажат здравите взаимоотношение в християнската комуна, водена от Поликарп. Хареса ми, че детайлите по дрехите, интериора и дори инвентара са изпипани, без дразнещи анахронизми. За съжаление улиците на Смирна са прекалено статични, чисти и си личи декорът. Компютърната анимация също е доста тромава.
Приятно впечатление ми направи, че за легионерско облекло е използван реконструкторски реквизит - няма ги холивудските кожени сегментни брони и пр. Поне в това отношение нещата са на ниво, само че има една малка подробност - екипировката на войниците и центурионите е характерна за 1 век, което ясно си личи по имперско-галските шлемове и сегментни брони тип корбридж. За 150 г. бойното снаряжение е съвсем и друго и въобще легионерите са представени като градска стража - извършват арести, извеждат осъдените на арената, правят обиски. Което въобще не е тяхната функция в мирно време.
Съдът над Поликарп е напълно в разрез с римската традиция - превръща се в нещо като проповед на християнина с нервни изблици от страна на прокуратора. Явно е, че това се прави за драматизъм, но има достатъчно източници как е протичал един римски процес, можеха спокойно да го пресъздадат, вмъквайки при нужда религиозните ключови послания в пледоарията на осъдения.
Самата сюжетна линия също доста скача на моменти и поне за мен, тук режисьора не си е свършил работата.
Въпреки пропагандата и дървения сюжет, обаче, филмчето става за съботно-неделно разпускане, в края на краищата предпочитам калпав филм със що-годе прилична екипировка, отколкото калпав филм с абсурдна такава.
https://www.youtube.com/watch?v=7IjPlffZVy8
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя
Justinian
Византиец
Византиец

Брой мнения : 13
Местожителство : Constantinople

ПисанеЗаглавие: Re: Филми на антична тематика   Пон Фев 19, 2018 8:44 pm

На мен много ми повлияха историческите филми - на тях дължа любовта ми към историята. Но колкото повече изучавах историята, толкова повече ме разочароваха историческите филми. Сега ги гледам за разпускане, но понякога някои "факти" ми избиват очите. Ще дам някои примери:

Филмът с Джералд Бътлър "Атила" има толкова несъответствия,че ми се повръща. Още преди да почна да се занимавам с възстановки открих неточности в сцените. Например има сцена в която римският император (Теодосий II) говори с Аеций, докато е на посещение в Константинопол. Зад гърба на императора има изображение на известната мозайка на Юстиниан в Равена. Как по-дяволите век по-рано се появява? Very Happy Колкото до облеклото на легионерите (ами алтернативна история). Всички знаете как са изглеждали по-това време. Здраво скърцат кожи по време на походите и битките.

"Страстите Христови" има добри попадения, но отново се дънят. Доколкото помня облеклото на всички римски войници беше еднакво и ако не бъркам имаше някакви фантазии.

Доволен съм от филмът "Центурион", сюжета е малко постен, но пък легионерите са докарани много добре.

Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя

Филми на антична тематика
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1